Арешт рахунків

Приватний виконавець виконавчого округу міста Київ

Приватний виконавець

Порядок накладення арешту на грошові кошти у виконавчому провадженні, які розміщенні на рахунках боржника у банках, встановлений положеннями Закону України «Про виконавче провадження» та Постановою НБУ №22 від 21.01.2004 «Про затвердження Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті».

Арештом коштів є обмеження прав власника на розпорядження коштами, які знаходяться на рахунках підприємства, шляхом обмеження видаткових операцій в межах суми арештованих коштів.

Якщо стягувачем у заяві примусове виконання рішення зазначені конкретні рахунки боржника, виконавець зобов’язаний накласти арешт при відкриті виконавчого провадження. В іншому випадку виконавець накладає арешт на рахунки після отримання інформації про відкриті рахунки боржника від органів Державної фіскальної служби. Виконавець накладає арешт, шляхом винесення постанови про арешт коштів боржника та направлення її до банківських установ у яких відкриті рахунки боржника.

Стягнення за виконавчими документами звертається в першу чергу на кошти боржника у національній та іноземній валютах, інші цінності, у тому числі на кошти на рахунках боржника у банках та інших фінансових установах.


Виконавець арештовує кошти в межах суми стягнення з урахуванням витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених на боржника під час виконавчого провадження, основної винагороди приватного виконавця. Тобто при примусовому виконанні рішення, сума арештованих коштів буде перевищувати суму заборгованості за виконавчим документом щонайменше на 10 відсотків (основна винагорода приватного виконавця).

Банк приймає до виконання постанову про арешт коштів боржника, який доставлено до банку самостійно виконавцем або яка надійшла рекомендованим або цінним листом, відправником якого є виконавець.

Арешт на підставі документа про арешт коштів може бути накладений на всі кошти, що є на всіх рахунках боржника, без зазначення конкретної суми, або на суму, що конкретно визначена в цьому документі. Якщо в документі про арешт коштів не зазначений конкретний номер рахунку боржника, на кошти якого накладений арешт, але обумовлено, що арешт накладено на кошти, що є на всіх рахунках, то для забезпечення суми, визначеної цим документом, арешт залежно від наявної суми накладається на кошти, що обліковуються на всіх рахунках боржника які відкриті в банку, або на кошти на одному/кількох рахунку/ах.

Якщо на рахунку боржника недостатньо визначеної постановою про арешт коштів боржника суми коштів, то банк арештовує на цьому рахунку наявну суму коштів, обліковує цей документ на відповідному позабалансовому рахунку і не пізніше ніж наступного робочого дня письмово повідомляє виконавця, який надіслав документ про арешт коштів, про недостатність коштів для його виконання.

До арешту суми в розмірі, який визначений постановою про арешт коштів, банк продовжує арештовувати кошти, що надходять на рахунок боржника.

Варто звернути увагу на те, що спроби відкрити розрахунковий рахунок у іншому банку з метою проведення розрахунків, будуть кваліфікуватися як ухилення від виконання рішення суду, за що статтею 382 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність.